ракета

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави го откажаа лансирањето на интерконтиненталната балистичка ракета Минутемен 3, јавува денеска Ројтерс. Loading… Ракетата со дострел од 10.000 километри е способна да носи нуклеарно оружје и, според Ројтерс, претставува клучна компонента на американскиот воен арсенал. Пентагон го одложи тестот за прв пат на 2 март, веднаш откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Спејс икс“ (Space X) по долги одложувања поради ветерот, успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а во орбитата околу Сонцето заедно со неа полета и црвен спортски автомобил. „SpaceX“ лансираше ракета „офлајн“ – Носела таен сателит на Владата на САД Loading… Ракетата наречена „Falcon Heavy“ лансирана еПрочитај повеќе