Патријарх Кирил

Сподели со своите пријатели

Украинското Министерство за внатрешни работи го стави Патријархот Московски и на цела Русија Кирил на листа на барани и изјави дека тој „се крие од предкривичната истрага“, пренесува РИА Новости. Loading… Патријархот Кирил е на бараната листа на Службата за безбедност на Украина од 11 ноември, а во ажурираната базаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот православен патријарх Кирил, близок до претседателот Владимир Путин, работел за советските разузнавачки служби за време на неговиот престој во Швајцарија во 1970-тите, објавија во понеделникот швајцарските медиуми, повикувајќи се на декласифицирана архива. Loading… Според дневните весници Le Matin Dimanche и Sonntagszeitung, досието што го чувала федералната полиција за човекотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патријархот московски и на цела Русија Кирил Први силно ја поддржува војната во Украина, а во својот нов говор го повика свештенството да ѝ помогне на руската војска и да ги мобилизира своите парохијани. Loading… „Ако велиме дека Црквата е со својот народ, тогаш секоја парохија треба да им помогнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патријархот московски и на цела Русија Кирил повика на Божиќно примирје, се вели во апелот објавен на веб-страницата на Руската православна црква, пренесува руската РИА. Loading… – Апелирам до сите инволвирани страни во меѓусебниот конфликт со повик за прекин на огнот од 12:00 часот на 6 јануари до полноќ наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот наполни 70 години со честитки од неговите подредени и барање од патријарх Кирил до сите мирјани и свештени лица да се молат за здравјето на врховниот лидер на Русија со најдолг мандат по Јосиф Сталин. Loading… Путин, кој дојде на власт на последниот денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патријархот московски и на цела Русија Кирил е заразен од коронавирусот, неговата здравствена состојба е задоволителна, изјави портпаролот на Руската православна црква Владимир Лејгода. Loading… – Патријархот московски и на цела Русија Кирил се зарази со корона вирусот, неговите состаноци и патувања се откажани. Поглаварот на Руската православна црква истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На неделната миса, рускиот патријарх Кирил изјави дека „жртвувањето за извршување на воената должност чисти од сите гревови“, мислејќи на одлуката на рускиот претседател Владимир Путин за делумна мобилизација. Loading… Одењето во војска го опиша како жртвување за друг. – Црквата разбира дека ако некој, водејќи се од чувството заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патријархот на Руската православна црква Кирил ја откажа посетата на Казахстан, каде што требаше да се сретне со папата Франциск. Loading… Шефот за надворешни работи на Руската патријаршија, митрополитот Антониј, потврди дека Кирил нема да присуствува на состанокот од 13 до 15 септември и дека поради тоа не доаѓа предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Предвидената јунска средба на папата Франциск во Ерусалим со рускиот православен патријарх Кирил, кој, како што истакнува Ројтерс, го поддржа рускиот напад врз Украина, е прекината. Loading…   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   Британската агенција претходно објави дека со оглед на продолжувањето на планираниот папски престој во ЛибанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските војници да ја бранат својата татковина „како што можат само Русите“. Loading… Во главната катедрала на вооружените сили, отворена пред две години во Кубинка, во близина на Москва, патријархот Кирил им кажа на група војници дека Русија е земја штоПрочитај повеќе