Патријархот Кирил најави крај на светот во случај Русија да ја загуби војната

Сподели со своите пријатели

Патријархот московски и на цела Русија Кирил Први силно ја поддржува војната во Украина, а во својот нов говор го повика свештенството да ѝ помогне на руската војска и да ги мобилизира своите парохијани.

Loading...

„Ако велиме дека Црквата е со својот народ, тогаш секоја парохија треба да им помогне на оние кои се во линијата за стрелање. Мора да ги мобилизираме нашите парохијани да собираат работи и храна. Барајте можности, собирајте пари, испраќајте пакети, ако е можно, одете сам, поддржете ја армијата“, рече тој во говорот објавен од прес-службата на Московската патријаршија.

За време на празничната трпеза во Соборниот храм Богојавление, тој рече дека целиот Запад се фрлил на оружје против Русија и го спореди со Големата патриотска војна и патриотската војна од 1812 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Америка е директно вклучена во експлозиите на Северен тек

„Зошто нема да се откажеме? Затоа што ние сме алтернатива, а алтернативата е многу привлечна. Русија е таа која ги отфрла најлошите манифестации на глобализацијата и таа стана светилник на светот. Луѓето ја гледаат Русија како земја која покажува лојалност кон традиционалните вредности, како што се семејството, чувството на должности, патриотизмот“, пренесува Јутарњи лист.

Од самиот почеток на војната, Кирил јавно го поддржува Владимир Путин и армијата, поради што беше повикан од папата Франциск.

Во својот последен говор отиде чекор понатаму во оправдувањето на инвазијата и најави крај на светот во случај на руски пораз.

„Желбата да се победи Русија денес доби многу опасни форми. Му се молиме на Господ да расудува со лудаците и да им помогне да разберат дека секоја желба да се уништи Русија ќе значи крај на светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин денеска оди во поранешниот Сталинград. Во градот е откриена биста на Сталин

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...