ООН

Сподели со своите пријатели

Во одделни писма, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски да го примат и да разговараат за мир по инвазијата на Москва врз нејзиниот сосед, рече портпаролот. Loading… На одделните мисии на Русија и Украина им беа врачени посебни писмаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ескперти од Обединетите нации соопштија дека истражуваат повеќе извештаи за употреба на бомби наполнети со хлор и хлорин во сирискиот град Саракеб во Идлиб и во Дуома, Источна Гута. Во сооштнието на шефот на Меѓународната комисија за истрага во Сирија, Паул Пинхеир, во опсадите во источната енклава Гаута се случилоПрочитај повеќе