ОН

Сподели со своите пријатели

Четвртина од светското население – две милијарди луѓе, живее во конфликтни зони и светот се соочува со најголем број насилни конфликти од крајот на Втората светска војна, во 1945 година, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Loading… Тој ги спомна конфликтите во Јемен, Сирија, Мјанмар, Судан, Хаити, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ескперти од Обединетите нации соопштија дека истражуваат повеќе извештаи за употреба на бомби наполнети со хлор и хлорин во сирискиот град Саракеб во Идлиб и во Дуома, Источна Гута. Во сооштнието на шефот на Меѓународната комисија за истрага во Сирија, Паул Пинхеир, во опсадите во источната енклава Гаута се случилоПрочитај повеќе