Naegleria fowleri

Сподели со своите пријатели

Големо внимание и загриженост во јавноста предизвика веста дека во Јужна Кореја е потврден првиот случај на инфекција со „амеба што јаде мозок“. Loading… Имено, како што соопшти Корејската агенција за контрола и превенција на болести (KDCA), починатиот пациент со церебрален менингитис, кој од Тајланд се вратил во Јужна Кореја,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дете во Небраска почина откако најверојатно се заразило со амебата Naegleria fowleri, позната како амеба што јаде мозок, соопштија во средата здравствените власти. Loading… Доколку се потврди, тоа ќе биде првата официјална смрт од амеба во државата. Здравствената директорка на округот Даглас, Линдзи Хус, вчера изјави дека детето на 8Прочитај повеќе