Мин Аунг Хлаинг

Сподели со своите пријатели

Воените власти во Мјанмар ќе ослободат повеќе од 7.000 затвореници по повод 75-годишнината од независноста од Велика Британија, соопшти денеска воениот портпарол. Loading… „Вкупно 7.012 затвореници ќе бидат помилувани по повод 75-годишнината од независноста“, изјави Зав Мин Тун за АФП. Портпаролот не прецизираше дали амнестијата ќе опфати и лица коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Мјанмар, Нолеен Хејзер, побара во главниот град на Мјанмар од шефот на воената хунта, генерал Мин Аунг Хлаинг, итно да го запре насилството, да го поддржи политичкиот процес кон враќање на демократијата и цивилното владеење и да дозволи поранешната лидерка на земјата, Аунг СанПрочитај повеќе