Милорад Додик

Сподели со своите пријатели

Москва се обидува да „отвори нов фронт на Балканот“, но за да го постигне тоа не мора да испраќа своја војска во регионот, според Ивана Страднер и Марк Монтгомери од Фондацијата за одбрана на демократијата во анализа за Волстрит журнал. Loading… Тие предупредуваат дека „Русија треба да се потпре самоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик изјави дека очекува победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Запад. Loading… Во интервјуто објавеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водечките претставници на Европскиот парламент во заедничката изјава рекоа дека на дрскиот сецесионист и неговите следбеници повеќе не смее да им се дозволи систематски да ја поткопуваат Босна и Херцеговина. Loading… Претседателот на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент Дејвид Мекалистер (ЕПП, Германија), постојаниот известувач за Босна и ХерцеговинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кристијан Шварц-Шилинг, германски политичар кој беше назначен за висок претставник за Босна и Херцеговина од 2006 до 2007 година, напиша статија за Дојче веле. Loading… Во продолжение ја пренесуваме во целост: На 1 јули, високиот претставник за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит уште еднаш ги искористи своите овластувања за даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во средата ја критикуваше политиката на Европската унија кон Западен Балкан, тврдејќи дека сегашниот пристап не ѝ помогна ниту на Унијата ниту на регионот, особено во справувањето со илегалната миграција. Loading… Шефот на унгарската дипломатија е во работна посета на Босна и Херцеговина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, одговори на изјавата на портпаролот на американскиот Стејт департмент, Нед Прајс, дека САД ќе продолжат да го поддржуваат суверенитетот, територијалниот интегритет и мултиетничкиот карактер на Босна и Херцеговина, потсетувајќи дека Вашингтон, спротивно на одлуката на Советот за безбедност на ОН,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик во вторникот ја спореди Европската унија со бордел, тврдејќи дека таа има лоши намери кон Босна и Херцеговина и нејзините ентитети. Loading… „ЕУ ме потсетува на бордел каде што се плаќа за проституција“, им рече Додик на новинарите во Бања Лука откако се сретнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека Западот се обидува да го реформира Балканот според сопствените стандарди. Loading… Москва ги осудува американските и британските санкции против српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик и други претставници на земјата, рече Захарова.   Ким Џонг-унПрочитај повеќе