Мавританија

Сподели со своите пријатели

Речиси 90 мигранти загинаа, а 72 се водат како исчезнати откако нивниот чамец се преврте крај брегот на Мавританија во понеделникот додека се обидуваа да стигнат до европските брегови, објавија локалните медиуми. Loading… Според извештаите, загинале 89 лица, а според преживеаните, бродот заминал од Сенегал и Гамбија со 170 патници,Прочитај повеќе

woman using her Android phone

Сподели со своите пријатели

Властите во Мавританија обвинија и уапсија средношколка за богохулење на писмен испит, бидејќи било проценето дека не го почитувала пророкот Мухамед. Loading… Доколку биде прогласена за виновна, би можела да биде осудена на смрт, без можност за жалба, објави Би-Би-Си. Мавританија воведе построги закони за богохулење во последниве години, отстранувајќиПрочитај повеќе

chains, feet, sand

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја, Еритреја и Мавританија имаат највисока преваленца на модерно ропство во светот, според Глобалниот индекс за ропство објавен во средата, кој забележа „влошување“ на ситуацијата на глобално ниво од последното истражување пред пет години. Loading… Во извештајот се проценува дека околу 50 милиони луѓе „живееле во ситуации на модерноПрочитај повеќе