Мариупол

Мариупол е град на устието на реката Калмиус, во регионот Пријазовија во Украина.

Пред руската инвазија на Украина во 2022 година и нејзиното заземање од страна на Русија, тој беше десетти по големина град во Украина. Втор град по големина во Доњецката област, со проценето население од 431.859.

По неговото заробување, населението сега, според украинските власти, се проценува на помалку од 100.000.

По руската инвазија на Украина во 2022 година, Мариупол беше стратешка цел за руските и проруските сили.

Градот беше под опсада од 25 февруари до 17 мај 2022 година. На Мариупол му беше доделена титулата град херој на Украина на 6 март 2022 година, со указ на претседателот на Украина.

Во продолжение сите вести од овој град.

Сподели со своите пријатели

Петро Андриушченко, советник на градоначалникот на Мариупол, извести дека руските сили почнале да градат одбранбена линија околу тој град. Loading… „Во Мариупол беа изградени две мали фабрики за бетон и сега работат на снабдување на фронтот. Тие произведуваат бетонски противтенковски „пирамиди“, од кои некои се однесени во Запорожје и Херсон“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100 Украинки беа ослободени за време на размена на затвореници меѓу Русија и Украина во понеделникот, вклучително и десетици кои беа заробени за време на опсадата на фабриката за челик Азовстал во Мариупол во мај. Loading… Вкупно 218 приведени, меѓу кои 108 Украинки и 110 Руси, учествувале воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британец, заробен од руските сили во Украина, откри како го тепале, боделе и го прашале дали сака „брза или убава“ смрт. Loading… Ајден Аслин, кој сега се вратил во Британија, изјавил за Сан, пренесува Гардијан, дека бил држен во самица пет месеци и дека бил „полошо третиран од куче“. ТојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во привремено окупираниот Мариупол, на патиштата и зградите почнаа да се појавуваат натписи со украинската буква ї како знак на протест против непријателската инвазија на Русија. Loading… Зошто Украинците ја избраа оваа конкретна буква? Буквата ї е единствена, бидејќи руската азбука ја нема, таа е единствена за украинскиот јазик, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски сили реновираат театар во Мариупол за да ги прикријат воените злосторства, изјави советник на градоначалникот на градот. Loading… Петро Андриушченко рече дека Русите го обновуваат театарот под маската на реконструкција поради неговата историска вредност. „Окупаторите го кријат своето воено злосторство“ „Окупаторите го кријат своето воено злосторство. Тие брзаат даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин денеска изјави дека привршува подготовката за првата фаза од судењето на воените злосторници, а се однесува на 80 случаи на злосторства извршени од припадници на националистичкиот баталјон Азов. Loading… – Подготовките за трибуналот, за првата фаза се при крај. Истражните органи работат, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека доколку има судење на украинските војници заробени од руските сили во Мариупол, какви било преговори со Русија ќе станат невозможни. Loading… „Русија ќе се исклучи од преговорите во случај на судење на украинските војници во Мариупол“, рече Зеленски во видео обраќање, пренесува ИнтерфаксПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дел од цивилните бродови од украинското пристаниште во Мариупол, кое е под контрола на руските сили, ќе ги преземе трговската флота на сепаратистичката Доњецка Народна Република (ДНР), пренесува Интерфакс. Loading… Шефот на ДНР, Денис Пушилин, денеска им изјави на новинарите дека бродовите треба да се преименуваат и дека ДНР наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот брод што влезе во Мариупол по завршувањето на борбите во овој украински град, денеска го напушти пристаништето со метален товар, соопшти за ТАСС прес-службата на Јужниот воен округ на Русија. Loading… Бродот натоварен со метал го напуштил пристаништето придружуван од артилерија на руската Црноморска флота и патролни антидиверзантски чамци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународното хуманитарно право е „отфрлено“ во Украина, а руската инвазија на соседна земја доведе до „ужасни приказни“ за кршење на човековите права, изјави во петокот највисокиот претставник на ОН за човекови права. Loading… Канцеларијата на ОН за човекови права, со седиште во Женева, вели дека има се повеќе докази заПрочитај повеќе