Експлозија во Мариупол: Разнесен автомобилот на началникот на полицијата

Сподели со своите пријатели

Полковникот Едуард Басурин за РИА Новости изјави дека автомобилот на началникот на полицијата Михаил Москвин денеска бил кренат во воздух во Мариупол.

Loading...

„Денеска имаше обид за атентат врз началникот на полицијата во Мариупол, но тој преживеа. Разговарав со него, доби благ потрес на мозокот“, рече тој.

Според дописникот на РИА Новости, на Москвин не му била потребна хоспитализација.

Форензичарите во моментов се на терен.

Како што изјавил за агенцијата еден од полицајците, бомбата поставена под автомобилот на началникот на МВР на ДНР експлодирала во моментот кога тој бил во близина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полска ја подигна својата авијација поради Русија

Сѐ уште никој не ја презел одговорноста за нападот, но Русите се сомневаат во движењето на украинскиот отпор.