Марија Габриел

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со заменик-претседателката на Владата и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Марија Габриел. Loading… Османи упати честитки за именувањето на функцијата, пренесувајќи ја притоа подготвеноста за зајакнување на билатералната соработка, во духот на добрососедските односи и европските вредности иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов најави дека неговата партија ГЕРБ ќе ја предложи еврокомесарката за иновации Марија Габриел за нов мандатар за формирање влада, пишува европскиот портал „Политико“. Loading… Според бугарските медиуми, Габриел ќе биде изборот на ГЕРБ за решавање на политичката криза откако на пет последователни парламентарни избори немашеПрочитај повеќе