Лојд Остин

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин ги повика Турција и Унгарија да го ратификуваат пристапот на Шведска во НАТО „што е можно поскоро“ и пред следниот самит на Алијансата на почетокот на јули. Loading… „Брзаме наскоро да ја пречекаме Шведска како 32. членка. И да бидеме појасни: брзаме тоа даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека САД ќе продолжат да го истражуваат неодамнешното наводно протекување на доверливи документи додека не се утврди неговиот извор. Loading… Ројтерс вели дека видел повеќе од 50 документи означени како „Тајна“ и „Строго тајно“, кои првпат се појавија на социјалните мрежи во март,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави не гледаат смисла во испраќање на големи разузнавачки и ударни дронови МК-9 „рапер“ во Украина, бидејќи немаат шанси против руската воздушна одбрана (АВО), изјави шефот на Пентагон, Лојд Остин. Loading… „Таа платформа нема да опстане ако се обидат да ја распоредат во таа ситуација“, рече Остин наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека на Украина итно ѝ е потребна поголема воена помош и повтори дека сојузниците на САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина долг временски период. Loading… „Таа заедничка решителност ќе ја поддржи Украина во следните недели“, рече Остин на состанокот на НАТОПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска се сретна со претставници на НАТО и други земји во американската воена база Рамштајн во Германија и ги повика сојузниците дополнително да ја поддржат Украина во војната против Русија. Loading… „Русија се прегрупира, регрутира и се обидува повторно да се опреми. Ова неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пентагон ја укина задолжителната вакцинација против Ковид-19 за сите припадници на вооружените сили на САД, која претходно беше воведена од администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден. Loading… Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера во меморандум изјави дека военото раководство продолжува да ги охрабрува сите припадници на вооружените сили даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин ги предупреди африканските лидери против дестабилизирачката улога на Кина и Русија во Африка, за време на самитот во Вашингтон. Loading… „Кога станува збор за Кина, забележуваме дека таа го проширува своето влијание на континентот секој ден… и не секогаш на транспарентен начин за онаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го предупреди својот турски колега Хулуси Акар дека Вашингтон се противи на нова турска воена операција во Сирија. Loading… Тој рече дека е загрижен поради ескалацијата на ситуацијата во регионот, соопшти Пентагон. Во телефонски разговор Остин изразил сочувство за нападот во Истанбул на 13Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ќе ѝ помагаат на Украина да се брани од руската агресија сè додека е потребно, но руската моќ е сè уште голема и изгледите за непосредна воена победа не се големи, изјавија во средата највисоките американски воени лидери, додавајќи дека Киев е тој што ќе одреди кога и какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска изрази уверување дека украинските сили можат да го преземат Херсон од руските сили. Loading… – Кога станува збор за тоа дали Украинците можат да ја окупираат преостанатата територија на западната страна на реката Днепар и во Херсон, секако верувам дека имаат способност даПрочитај повеќе