Кувајт

Сподели со своите пријатели

Кувајтските власти денеска егзекутираа пет лица, вклучително и еден човек осуден за учество во напад на џамија во 2015 година, во кој загинаа 26 лица, соопштија обвинителите. Loading… Јавното обвинителство ја надгледуваше примената на смртната казна. Осудените биле егзекутирани во централниот затвор во Кувајт, пренесува Бета-Франс прес. Повеќето се осудениПрочитај повеќе

chains, feet, sand

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја, Еритреја и Мавританија имаат највисока преваленца на модерно ропство во светот, според Глобалниот индекс за ропство објавен во средата, кој забележа „влошување“ на ситуацијата на глобално ниво од последното истражување пред пет години. Loading… Во извештајот се проценува дека околу 50 милиони луѓе „живееле во ситуации на модерноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сајтот „Kuwait News“ ја претстави Феда – презентер на вести генериран од вештачка интелигенција. Loading… Овој кувајтски медиум ветува дека во иднина нивниот водител ќе може да чита вести на социјалните мрежи, пишува Гардијан. Кувајтскиот медиум Kuwait News (kuwaitnews.com) воведе виртуелен водител на вести создаден со употреба на вештачка интелигенција,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кувајт денеска погуби седум затвореници во масовна егзекуција, прва од 2017 година, и покрај меѓународните критики. Loading… Државната новинска агенција КУНА објави дека сите обвинети се обвинети за убиство со умисла или шверц на дрога, а највисоката влада на Кувајт објавила дека егзекуциите биле извршени во централниот затвор, но неПрочитај повеќе