Криптовалути

Сподели со своите пријатели

Падот на криптовалутите продолжи и денеска со падот на Биткоин под 16.000 долари за прв пат по речиси две години. Loading… Продлабочувањето на вредноста на криптовалутите е под влијание на новите детали за скандалот со платформата за тргување со криптовалути FTX. Имено, откако берзата на основачот Сем Бенкмен-Фрид поднесе барањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Размената за криптовалути Binance неочекувано ја повлече својата понуда за преземање на конкурентниот конкурент FTX, велејќи дека проблемите на компанијата се „надвор од нашата контрола или способност да помогнеме“. Loading… Објавувајќи дека се откажува од преземањето на FTX, Binance, најголемата крипто берза во светот, изјави дека во текот на процесотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во вторникот падна нов рекорд за пад на имотот на милијардерите за еден ден. Loading… Титулата ја презеде извршниот директор на берзата за криптовалути FTKS Сем Банкмен-Фрид, чии средства паднаа за 94 отсто поради најавената продажба на неговата берза за криптовалути на конкурент. Наместо 16 милијарди долари, во џебот имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наглиот пад на вреднсота на Биткоинот и другите криптовалути влијаеше на банкарските сметки на некои од најбогатите луѓе, помеѓу кои и браќата близнаци Камерон и Тајлер Винклевос. НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички Loading… Идентитчните близнаци познати се од претходно, кога го тужена Марк Цукерберк, основачотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зад најголемата кражба на криптовалути во светот, според сомневањата, стои Северна Кореја. Имено, минатиот месец извршен е хакерски напад врз една од најголемите јапонски берзи за криптовалути – Коинчек, од која се украдени дури 530 милиони долари. НОВ УДАР: Банките забранија продажба на биткоин со кредитни картички Loading… Украдени сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банките во Велика Британија и САД забранија користење на кредитни картички со цел купување на биткоини и други криптовалути, затоа што во случај на пад на нивната вредност, клиентите би останале во неможност да ги отплатат своите долгови. Биткоинот бележи најниско ниво од ноември Loading… Британската банка „Лојд бенкинг“ соопштиПрочитај повеќе