Колинда Грабар Китаровиќ

Сподели со своите пријатели

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ нема да биде нов генерален секретар на НАТО, пишува руски „РИА Новости“, наведувајќи дека е во добри односи со Владимир Путин. Loading… Грабар-Китаровиќ се споменува како една од можните наследници на Јенс Столтенберг, но руските медиуми не ѝ даваат многу шанси. „РИА Новости“ штотукуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе