Касим-Јомарт Токаев

Сподели со своите пријатели

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на неговата посета на Астана, денеска имаше средба со претседателот на Казахстан, Касим Јомарт Токајев. Loading… Османи и Токајев разговарале на повеќе теми како: соработката на властите во Казахстан со ОБСЕ и нејзината Проектна канцеларија во Астана, внатрешнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстан, еден од најблиските сојузници на Русија, нема да ја признае евентуалната руска анексија на источните региони на Украина по тамошниот референдум, соопшти Министерството за надворешни работи на оваа централноазиска земја. Loading… Гласањето беше одржано во четири украински региони претежно под контрола на руските сили, што го означи почетокот наПрочитај повеќе