Јуриј Борисов

Сподели со своите пријатели

Некои азиски, африкански и европски земји се подготвени да соработуваат со Русија во истражувањето на вселената, а Русија нема да биде изолирана во оваа сфера (на меѓународна соработка), изјави генералниот директор на Роскосмос Јуриј Борисов. Loading… „Се обидувам многу да патувам низ светот. Нашите колеги од азиските, африканските и некоиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јуриј Борисов, шефот на вселенската агенција Роскосмос, во средата, на 12 април, изјави дека Русија работи на изградба на сопствена вселенска станица, организирање мисии на Месечината и започнување со масовно производство на вселенски летала. Loading… На Денот на космонаутиката, кој го одбележува првиот вселенски лет на рускиот космонаут Јуриј ГагаринПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Роскосмос, Јуриј Борисов, изјави денеска дека Русија и Кина неодамна потпишаа договор за меѓународна научна лунарна станица. Loading… „По детална анализа на просторот за слетување со автоматски сонди, земање примероци од почвата и испитување на присуството на вода, ќе преминеме на следната фаза. Веројатно и најверојатно воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првата руска мисија на Месечината е одложена за следната година, изјави денеска во Владивосток генералниот директор на „Роскосмос“ Јуриј Борисов. Loading… Тој на маргините на Источноевропскиот економски форум рече дека лансирањето на 25-та мисија на Месечината и првата руска мисија за жал е одложено за 2023 година, пренесува ТАСС. РусијаПрочитај повеќе