Јован Цветковиќ

Сподели со своите пријатели

Номад е нов македонски бенд формиран во 2021 година, кој го сочинуваат претежно кумановци и еден штипјанец. Loading… Бендот прави преработки на македонски народни песни во progressive rock/fusion варијанти. Целта на бендот е да се зачува и негува македонската традиционална музика. – Ние сакаме да им ја доближиме македонската музикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На малата сцена на НУЦК „Трајко Прокопиев“ утре со почеток во 18 часот кумановскиот театар премиерно ќе ја изведе претставата за деца „Црвенкапа“. Loading… Како што информираше денеска директорот Сашо Тодоровски, подотовките се започнати во текот на изминатите два месеци. – Се надеваме дека ќе има интерес како и заПрочитај повеќе