Јарослав Над

Сподели со своите пријатели

Словачка веќе ги испорача сите 13 свои ловци МиГ-29 во Украина, потврди словачкото Министерство за одбрана за новинската агенција ТАСР, а Братислава доби попуст за купување американски хеликоптери како награда за овој потег. Loading… – Трансферот е извршен со највисоки безбедносни мерки – потврди привремениот министер за одбрана Јарослав Над.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одлуката на Словачка да донира 13 од своите МИГ-29 на Украина ќе ѝ се исплати на таа земја многукратно. Loading… За возврат ќе добијат оружје во вредност од повеќе од милијарда долари од САД со неверојатен попуст. Американската понуда вклучува 12 јуришни хеликоптери „Bel AH-1Z Viper“ со дополнителна опрема иПрочитај повеќе