историја

Сподели со своите пријатели

Во близина на брегот на островот Тајби во американската држава Џорџија, спорадичните скокови на радиоактивноста ја поттикнаа американската влада да бара нуклеарна бомба закопана под 15 метри песок и океан. Loading… Споменатото бомбардирање заврши таму на 5 февруари 1958 година, кога два авиони на американските воздухопловни сили се судрија заПрочитај повеќе

aged, antique, cool backgrounds

Сподели со своите пријатели

Пред шеесет години за прв пат беше испратена порака меѓу светските велесили преку кризна комуникациска врска, позната и како „црвениот телефон“, иако не е ниту телефон ниту црвен телефон. Loading… Пораката од 30 август 1963 година од Вашингтон до Москва беше повеќе тест за секоја буква на англиската тастатура отколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кристин и Леа Папен ја поминале својата младост во селата околу Ле Ман во западна Франција. Loading… Разликата во годините меѓу нив била седум години, но тоа не влијаело на нивниот однос. Тие имале постара сестра Емилија, која станала калуѓерка откако нејзиниот татко наводно ја силувал. Кристин и Леа порасналеПрочитај повеќе

brown rock inside cave

Сподели со своите пријатели

Ознаките откриени на ѕидовите на една пештера во Франција се „организирани и намерни“ и веројатно биле направени од неандерталци пред повеќе од 57.000 години, велат научниците. Loading… Тие траги, пронајдени на ѕидовите на пештерата Ла Рош-Котард во северна Франција, се смета дека се најстарите познати резби направени од изумрен човечкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потонатиот брод на британската подморница H.M.S Triumph, која мистериозно исчезнал за време на мисија во Грција во 1942 година, за време на Втората светска војна, е пронајдена во Егејското Море, објави грчката новинска агенција АНА. Loading… Таа била забележана „на длабочина од 203 метри во Егејското Море“ и „неколку десетициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Онтарио, Канада, на 28.05.1934 година, Елзир Дион (25) родила пет девојчиња. Малкумина во породилиштето верувале тој ден дека новородената петорка ќе преживее. Родени биле два месеци порано. Loading… Дури и докторот Алан Рој Дефо, кој ја породил мајката и ги завиткал новородените бебиња во топли чаршафи по породувањето, неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 9 мај 1945 година, со капитулацијата на нацистичка Германија заврши Втората светска војна во Европа. Loading… Овој ден се слави како Ден на победата, а се слави и како Ден на Европа. Безусловната капитулација на Германија беше потпишана во Берлин нешто по полноќ од фелдмаршалот Вилхелм Кајтел, во имеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Валентина Василиева влегла во Гинисовата книга на рекорди како мајка која родила најмногу деца на светот, дури 69! Loading… Валентина била првата сопруга на Феодор Василиев. Овој руски брачен пар живеел во Русија, во градот Шуји, во првата половина на 1700-тите. Валентина во текот на своите 75 години од живототПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 2.000 мумифицирани глави на овни, кои датираат од периодот на Птоломеј, и раскошна структура на Старото Кралство биле откриени во храмот на Рамзес II во античкиот град Абидос во јужен Египет, објави египетската канцеларија за антиквитети во текот на викендот. Loading… Во храмот биле пронајдени мумифицирани овци, кучиња, дивиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешен ден во 1977 година, два Боинг 747 се судрија на писта покриена со магла на аеродромот во Тенерифе (поранешен Лос Родеос) во Шпанија. Loading… Тоа е најлошата авионска несреќа досега. Загинаа 583 лица. Се започна со експлозија на аеродромот Гран Канарија во Шпанија. Поради овој настан, неколку летовиПрочитај повеќе