Истанбул

Сподели со своите пријатели

Аеродромот во Истанбул бил најфреквентен во Европа со просечни 1,52 илјади летови дневно во периодот од 14 до 21 август, јавува Anadolu Agency. Loading… Европската асоцијација за безбедност на воздушниот сообраќај го објави Европскиот извештај за воздушен сообраќај за периодот од 14 до 21 август. Според резултатите од извештајот, аеродромотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Опсерваторијата Кандили и Техничкиот факултет во Истанбул најавија повлекување од 25 метри на Мраморното Море во близина на Истанбул. Loading… Во соопштението на опсерваторијата беше наведено дека повлекувањето на морската вода не е предизвикано од земјотрес, туку од метеоролошки настан, а истото го велат и од Факултетот. „Поради центарот соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По двата разорни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во близина на границата со Сирија, околу 14 часот по локално време, недалеку од Истанбул е регистриран силен земјотрес. Loading… Земјотрес со јачина од 5,5 степени е регистриран во областа Феризли,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската амбасада во Турција денеска ги предупреди Американците за можни терористички напади врз цркви, синагоги и дипломатски претставништва во Истанбул, што е второ вакво известување од амбасадата за четири дена, по палењето на исламската света книга Куран во Европа. Loading… Американската амбасада предупреди на можни одмазднички напади на терористите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во несреќата во која се судрија трамвај и автобус во квартот Ејупсултан во Истанбул, повредени се 19 лица, од кои четворица потешко. Loading… По несреќата на местото на настанот се испратени голем број медицински, полициски и противпожарни возила. По судирот трамвајот излетал од шините, а автобусот удрил во друго возилоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Терористката Ахлам Албашир, која во неделата го изврши терористичкиот напад во истанбулскиот кварт Бејоглу, во изјава за полицијата изјави дека во организацијата се приклучила преку нејзиното момче, исто така член на терористичката организација ПКК/КЦК/ПЈД/ЈПГ, со кој таа се запознала во 2017 година. Loading… Истанбулското јавно обвинителство ја продолжува истрагата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турските безбедносни сили уапсија уште еден осомничен во Сирија за терористичкиот напад во Истанбул, кога загинаа шест лица, објави турскиот телевизиски канал „А Хабер“. Loading… Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера изјави дека ситуацијата во Истанбул е нормализирана по нападот. „Уште еден терорист кој помогна да се изврши нападот еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во квартот Фатих во Истанбул, пожар избувна на автомобил, а потоа се прошири на четири паркирани возила, јавува Anadolu Agency (AA). Loading… Возачот на автомобил кој се движел по улицата Кочамустафапаша застанал покрај коловозот и побарал помош од луѓето во близина кога забележал дека од неговото возило излегува чад. ПламенотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вечерва дошло до експлозија во квартот Фатих во Истанбул, по што пожарот зафатил три автомобили, јавуваат медиумите. Loading… Како што дознава N1, нема загинати и повредени. Полицијата соопшти дека не се работи за нов терористички напад. Потсетуваме, во неделата вечерта имаше страшен терористички напад во преполната улица Истиклал во којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во рамки на истрагата за неделниот терористички напад на ПКК на улицата Истиклал во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а 81 беа ранети, 50 лица беа уапсени, а беше утврдено дека терористот одговорен за нападот Ахлам Албашир планиралa да избега во Грција, пренесува Анадолија. Loading… Истрагата за терористичкиот нападПрочитај повеќе