исхрана

poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate

Сподели со своите пријатели

Со чувството на глад и неодолива желба за храна се соочуваат сите оние кои сакаат да ослабат, и тоа е главниот предизвикувач поради кој многумина, порано или подоцна, се откажуваат од диетата. Loading… Затоа е добро да знаете која храна е ваш сојузник во борбата против вишокот килограми и соПрочитај повеќе

frozen blueberries, raspberries, and blackberries

Сподели со своите пријатели

Општо е познато дека исхраната богата со овошје и зеленчук го намалува крвниот притисок, го намалува ризикот од срцеви заболувања и нивото на холестерол во крвта. Loading… Сето ова се однесува на свежиот зеленчук, затоа што замрзнатиот нема толку хранливи состојки како онаа штотуку набрано. 5 причини зошто треба даПрочитај повеќе

person holding silver fork and knife

Сподели со своите пријатели

Полесно е да се каже отколку да се направи, но со мали промени сè уште можете да го имате телото од вашите соништа. Loading… Исхраната е секогаш важен фактор, но треба да се знае дека има намирници кои се нешто подобри за слабеење, а еве за што се работи. ЈАЈЦАПрочитај повеќе

Person Touching the Bread on Plate

Сподели со своите пријатели

Лебот е полн со јаглехидрати и неговото отстранување од навиките во исхраната на вашето тело се забележува скоро веднаш, во форма на губење на тежината. Loading… Не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на вода што се акумулира во организмот. Доколку храната за мозокот не е здрава, организмотПрочитај повеќе

person holding stainless steel fork and knife

Сподели со своите пријатели

За време на празниците главо уживаме и не внимаваме што јадеме и колку јадеме и пиеме. Сепак се треба да биде умерено. Loading… Не брзајте. Споро сожвакувајте и уживајте во секое парче храна, затоа што така ќе ја почувствувате вистинската арома на храната и побргу ќе се заситите. Обидете сеПрочитај повеќе

woman in white crew neck t-shirt wearing yellow knit cap

Сподели со своите пријатели

Покрај физичките вежби, за да се радуваме на добро здравје и убава фигура, од основно значење е како се храниме. Loading… Од храна за рамен стомак до масти кои ѝ помагаат на сувата кожа, треба да го следиме она што го вклучуваме во менито. Ако се соочуваме со проблеми соПрочитај повеќе

two sunny side eggs with sliced tomatoes on ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading… Пијте го овој напиток 4 дена и изгубете 10 сантиметри во срукот Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да сеПрочитај повеќе

fish, can, metallic

Сподели со своите пријатели

Оваа храна содржи многу добри супстанции кои ќе ве заштитат од разни болести. Loading… Сардините се полни со важни хранливи состојки, што ги става на прво место кога станува збор за исхраната, вели д-р Џош Акс. Поради високата содржина на омега-3 масни киселини, протеини, витамин Б12 и селен, сардините сеПрочитај повеќе

eating, world, earth

Сподели со своите пријатели

Ако не спиете доволно може да се случи да јадете повеќе, што пак ги зголемува шансите да станете дебели, откриле истражувачи кои ја претставија својата студија на овогодинешната Научна конференција за епидемиологија и превенција, исхрана, физичка активност и метаболизам. Loading… – Проверувавме дали недостатокот на сон влијае на нивото наПрочитај повеќе

bread with egg and vegetable on white ceramic plate

Сподели со своите пријатели

Овие неколку совети покажуваат како набрзина можете да подготвите здрави и едноставни обрози за што поквалитетен почеток на новиот ден. Loading… Јајце – омилена намирница И нутриционистите велат дека јајцата се меѓу најкорисните прехрамбени производи. Можат да се подготват на безброј начини, а наједноставно е варањето, кое трае околу триПрочитај повеќе