Хосеин Амирабдолахиан

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан ја истакна подготвеноста на Исламската Република да ги подобри односите со Холандија и со Европската унија. Loading… За време на состанокот на маргините на 78-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, тој ѝ честиташе на својата холандска колешка Ханке БруинсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иранскиот министер за надворешни работи и главниот нуклеарен преговарач во вторникот во Јордан се состанаа со високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност и функционерот на ЕУ кој ги координира нуклеарните преговори со Иран, објави иранската официјална новинска агенција ИРНА. Loading… Иранскиот министер за надворешни работи ХосеинПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран нема да остане рамнодушен ако се докаже дека Русија користела нивни дронови во украинската војна, изјави во понеделникот иранскиот министер за надворешни работи, поради обвинувањата дека Исламската Република и испорачувала дронови на Москва за да ја нападне Украина. Loading… – Ако се докаже дека ирански дронови биле користени противПрочитај повеќе