Хирошима

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски патува со авион на француската влада на самитот на Арапската лига во Саудиска Арабија, а подоцна ќе отпатува на самитот на лидерите на Г7 во јапонскиот град Хирошима, изјави информиран извор за Ројтерс. Loading… Зеленски ќе присуствува на самитот на Арапската лига подоцна во петок, изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски патува во Јапонија на самитот на Г7, кој ќе се одржува до недела. Loading… Како што јави утринава агенцијата Франс прес, повикувајќи се на извори во организацијата на самитот во Хирошима, не се знае кога украинскиот претседател ќе пристигне во Јапонија, а не се исклучени иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на групата Г7 денеска положија венци во јапонскиот град Хирошима, речиси 78 години по нападот со нуклеарна бомба, на почетокот на самитот на кој се очекува да бидат воведени нови санкции кон Русија поради нејзината инвазија на Украина. Loading… Наследството на Хирошима како прва локација која некогаш била нападнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Јапонија, каде што ќе присуствува на самитот на Групата седум (Г7) во Хирошима. Loading… Бајден слета во базата на американскиот марински корпус во Ивакуни, која се наоѓа на околу 50 километри југозападно од Хирошима. Бајден не планира да се извини во име наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин за време на разговорот со неговиот француски колега Емануел Макрон рече дека нуклеарните напади врз Хирошима и Нагасаки покажуваат дека „не треба да ги напаѓате големите градови за да ја добиете војната“. Loading… Западните сојузници, како и Украина, веќе подолго време предупредуваат на заканата од рускиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ѕвона ѕвонеа во Хирошима во саботата кога градот ја одбележа 77-годишнината од првото атомско бомбардирање во историјата, а официјални лица, вклучително и генералниот секретар на Обединетите нации, предупредија на нова трка во вооружување по руската инвазија на Украина. Loading… Русија ја нападна Украина на 24 февруари, а не долго потоаПрочитај повеќе