Харков

Сподели со своите пријатели

Проектил погоди станбена зграда во украинскиот град Харков доцна синоќа, при што загина едно лице, изјави регионалниот гувернер Олех Синехубов. Loading… „Според ажурираните информации, едно лице загинало како последица на удар на руска ракета во станбена зграда“, напиша Синехубов на Телеграм. Засега нема индикации колку лица се повредени. Службите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Серија експлозии утрово одекнаа во Харков, а градоначалникот Игор Терехов објави дека руските сили ја гаѓале индустриската зона со четири ракети С-300. Loading… Терехов изјавил дека целта била инфраструктурата и дека се прецизираат информациите за повредени и штети, пренесува Униан. Шефот на регионалната воена управа во Харков, Олег Синегубов, истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски проектил погоди во вторник фабрика за пиротехника во североисточниот украински град Харков. Loading… Локалните власти соопштија дека нема жртви, но дека нападот предизвикал шарен огномет кој го осветлил ноќното небо во областа. Украинските власти наведуваат дека во неодамнешните напади било погодено родилиштето во Херсон и дека има повредени, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Харков вечерва бил гранатиран, соопштија украинските власти, додавајќи дека нападот се случил неколку часа по посетата на шефицата на германската дипломатија, Аналена Баербок, на тој град во североисточна Украина. Loading… „Останете во засолништата. Окупаторите повторно бомбардираат!“, напиша регионалниот гувернер Олег Синегубов на социјалната мрежа Телеграм. Новинар од Франс прес објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на германската дипломатија, Аналена Бербок, денеска престојуваше во ненадејна посета на Харков, на североистокот на Украина, а тоа е прва посета на висок функционер на една западна земја на тој град во близина на руската граница, соопшти германското Министерството за надворешни работи. Loading… На покана на нејзиниот украински колегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седум лица, меѓу кои и 13-годишно девојче, се повредени на пазарот во ракетниот напад на руските сили утринава во селото Шевченково во областа Харков, соопшти началникот на регионалната воена управа Олег Синегубов. Loading… Руските војници вчера истрелаа артилерија и тенкови врз населените места во областа Харков, пренесува Укринформ. Сите информацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската полиција објави дека открила 25 кампови за мачење околу источниот град Харков по ослободувањето на областа од руската окупација. Loading… Руските војници приведувале и мачеле цивили во кампови во нехумани услови, напиша во понеделникот на Фејсбук началникот на регионалната полиција Володимир Тимошко. Некои затвореници биле изложени на струен удар,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Лавов Андриј Садовиј денеска соопшти дека околу 90 отсто од градот е без струја, дека трамваите и тролејбусите не работат и дека се можни прекини во водоснабдувањето. Loading… „Деведесет проценти од градот е без струја. Чекаме дополнителни информации од дистрибуцијата на електрична енергија. Трамваите и тролејбусите не работат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мините продолжуваат да предизвикуваат огромни проблеми за цивилите кои се обидуваат да го вратат нормалниот живот во Харков, регион ослободен од Украинците во септември. Loading… Двајца работници на патишта, на возраст од 21 и 51 година, загинаа вчера кога нивното возило прегази мина за време на работа во областа Чугујив,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ихор Тереков, градоначалникот на Харков, објави нови информации за нападот утринава врз тој украински град. Loading… „По ракетниот напад утринава, ситуацијата во Харков е доста комплицирана. Погодена е централа за критична инфраструктура, поради што јавниот превоз преку метрото и тролејбусите останаа без струја. Во моментов успеавме да пуштиме во функцијаПрочитај повеќе