Хаг

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг денеска го отвора еднонеделното рочиште за правните последици од израелската окупација на палестинските територии, на кое пред судиите треба да се обратат претставници на повеќе од 50 земји. Loading… Пред судот најпрво ќе се обрати палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал Малики,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тел Авив денеска ќе се појави на обвинителна клупа на Меѓународниот суд на правдата под обвинение за геноцид во војната во Појасот Газа. Loading… Израелскиот претседател Исак Херцог ги отфрли обвинувањата како „сурови и бесмислени“. Јужна Африка, всушност, поднесе тужба до судот во Хаг за да го принуди Израел веднашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белата куќа синоќа ја критикуваше како „неоснована“ тужбата што Јужна Африка ја поднесе до Меѓународниот суд на правдата против Израел, тврдејќи дека еврејската држава извршила геноцид во Појасот Газа. Loading… „Ова барање е неосновано, контрапродуктивно и не се заснова на факти“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на БелатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израел нема да соработува со Меѓународниот кривичен суд (МКС) во истрагата за ситуацијата во Палестина, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи Лиор Бен-Дор. Loading… „Нема да соработуваме со Меѓународниот кривичен суд бидејќи ги штитиме правата на нашите граѓани и се бориме против тероризмот“, изјави портпаролот на МНР. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на група нации кои работат заедно за да ги истражат воените злосторства за време на војната во Украина се состанаа во Хаг. Loading… Истражниот тим и обвинителот на Меѓународниот кривичен суд, Карим Кан, имаа координативен состанок во Европравда, агенцијата на ЕУ за судска соработка, пишува АП.   Украинскиот судПрочитај повеќе