Грант Шапс

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го објави составот на неговиот кабинет. Тој го назначи Доминик Рааб за вицепремиер и министер за правда, додека министрите за финансии и надворешни работи Џереми Хант и Џејмс Клеверли ќе останат на своите позиции. Loading… Џереми Хант, кој денеска беше повторно назначен за канцелар на ВеликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас го назначи Грант Шапс за нов министер за внатрешни работи. Loading… Кабинетот на премиерот соопшти дека Шапс е именуван на функцијата од која поранешната министерка Суела Браверман поднесе оставка. Во кабинетот на поранешниот британски премиер Борис Џонсон, Шапс ја извршуваше функцијата министер за транспорт. Браверман поднесеПрочитај повеќе