Флорида

person using both laptop and smartphone

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на Флорида го одобри нацрт-законот со кој на децата помлади од 17 години им се забранува пристап до социјалните мрежи, по слични акции во неколку американски држави за намалување на ризикот на интернет за младите тинејџери. Loading… Законот беше усвоен со 106 гласа „против“ и 13 „против“, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

13-годишно момче од Флорида се јавило на 911 за да признае дека ја избодел до смрт својата мајка додека таа спиела до неговата двенеделна полусестра. Loading… Во извештаите од местото на убиството, се наведува дека по ужасниот чин на своите пријатели им испратил фотографии од хоророт што го создал, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тригодишно дете и двајца возрасни се убиени во саботата во станбен комплекс на Флорида по расправија за продажба на куче, соопшти локалната полиција. Loading… Помошникот началник на канцеларијата на шерифот во Џексонвил, Џ. Меѓу нив настанала расправија, по што дошло до пукање, изјави Стронко. Три лица загинаа, а третиот возрасенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ураганот Идалија се движи кон брегот на Флорида каде властите издадоа наредби за евакуација и ги повикаа жителите да се подготват за бурата, која се засили од утрово. Loading… Ураганот е од трета категорија и се очекува да го достигне четвртото ниво пред да стигне до Флорида наутро, соопшти АмериканскиотПрочитај повеќе

two white and black birds on beach during sunset

Сподели со своите пријатели

Температурата на површината на океанот околу Флорида Кис оваа недела се искачи на 38,44 степени целзиусови, односно достигна ниво на топла када, додека нормалната температура на водата за областа за овој период од годината треба да биде помеѓу 23 и 31 степен, објави Националната управа за океани и атмосфера (НОАА).Прочитај повеќе

close-up of gray shark

Сподели со своите пријатели

Кокаински ајкули се појавија во водите на Атлантскиот Океан кај југоисточниот брег на САД, пишува Гардијан, кој наведува дека ова звучи како сценарио на евтин филм за катастрофа со морска тема. Loading… Сепак, британскиот весник пишува дека научниците веруваат дека гладните ајкули во областа се гостат со бали халуциногени дрогиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетителите на плажа во Флорида доживеаја сцена која потсетува на филмот „Jaws“ додека исплашени трчаа од ајкула која плива во плиткото. Loading… Еден посетител го снимил драматичниот инцидент и на него се гледа како луѓето уживаат на плажата додека не ја видат ајкулата. За разлика од филмот каде голема белаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во американската сојузна држава Флорида егзекутираа маж кој е осуден на смрт речиси 40 години, откако тој сексуално нападнал и убил две жени. Loading… Двејн Овен (62) добил смртоносна инјекција и бил прогласен за мртов во 18:14 часот во затворот Рејфорд, изјави портпаролката на државниот казнено-поправен дом. На судењето,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружен маж уби еден телевизиски репортер и рани друг кога отворил оган врз нив додека известувале за убиство во близина на Орландо, Флорида, соопштија властите. Loading… Според извештаите, напаѓачот потоа убил деветгодишно девојче и ја ранил нејзината мајка во блиската куќа. Осомничениот е идентификуван како 19-годишниот Кит Мелвин Мозес иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Десет лица се ранети во масовно пукање во Флорида, соопшти полицискиот оддел на Лејкленд. Loading… Според полицијата две лица се тешко повредени, а осум се со повреди кои не се опасни по живот. Сите повредени се мажи на возраст од 20 до 35 години. „Едниот е на операција, а другиотПрочитај повеќе