Европски парламент

Сподели со своите пријатели

Европскиот парламент во новото свикување ќе има дури три екстремно десничарски, евроскептични политички групи, бидејќи договорот за создавање на најновата ваква пратеничка група го потврдија и претставниците на десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и лидерот на чешката популистичка партија Слобода и директна демократија (СПД) Томио Окамура. Loading… Одлуката за обединувањеПрочитај повеќе

blue and white flags on pole

Сподели со своите пријатели

Резултатите од изборите за Европскиот парламент поединечно ги погодија земјите членки на Европската Унија отколку самиот Европски парламент, оценува Еурактив во својата анализа за изборите. Loading… Во Франција, претседателот Емануел Макрон повика на предвремени избори по успехот на екстремната десница, што беше оценето како „пораз што може да го скрши“,Прочитај повеќе

blue and yellow star flag

Сподели со своите пријатели

Европскиот парламент направи поместување надесно по изборите кои завршија во неделата. Ова би можело да има влијание врз голем број важни политички области во следниот петгодишен мандат, вклучувајќи го и прашањето за проширувањето, пишува Ројтерс. Loading… Најважната улога на Парламентот е да ги разгледува и донесува новите закони и генералноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со излезност од околу 21 отсто, Хрватска, последната земја што ѝ се приклучи на Европската унија (ЕУ), е земјата чии гласачи беа најмалку мотивирани да ги изберат своите европратеници, пишува Франс прес, повикувајќи се на резултатите објавени од ЕУ утринава. Loading… На изборите за Европскиот парламент вчера излегоа само 21,34Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави денеска дека е прерано да се одговори на прашањето за втор мандат на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… „Сè уште собираме податоци за да го разбереме мнозинството, но сè уште има мнозинство што ја поддржа Урсула, но и партиите кои неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Коалицијата ГЕРБ-СДС на поранешниот премиер Бојко Борисов победи на вонредните парламентарни избори, како и на европските избори во Бугарија. Loading… Според податоците на агенцијата Галуп, на изборите за Европскиот парламент ГЕРБ-СДС освоила 26,2 отсто од гласовите, додека коалицијата Продолжување на промените – Демократска Бугарија (ПП-ДБ) го зазеде второто место соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката владејачка партија на премиерот Киријакос Мицотакис Нова демократија освои најголем број гласови на изборите за Европскиот парламент (ЕП) со 28,31 отсто од гласовите или 7 мандати, соопшти Министерството за внатрешни работи на Грција. Loading… Левичарската опозиција Сириза освои четири мандати со 14,92 отсто од гласовите, пишува „Катимерини“. Социјалистичката партијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера донесе шокантна одлука да го распушти парламентот и да распише нови парламентарни избори подоцна овој месец, откако екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен победи на европските избори. Loading… Макрон вчера ѝ се обрати на француската јавност преку видео порака на социјалните мрежи. Тој речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција започнува нова изборна кампања за предвремени избори што ги најави претседателот Емануел Макрон по историската победа на екстремната десница на европските избори во неделата, ризичен потег што ја втурнува земјата во политичка неизвесност, пренесува агенцијата Франс прес. Loading… Тринеделните кратки изборни кампањи започнуваат пред првиот круг од парламентарнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на германската сојузна покраина Баварија и лидер на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Содер повика на предвремени избори во Германија, откако трите партии од владејачката коалиција, Социјалдемократската партија (СПД), Партијата на зелените и Слободната демократска партија (ФДП), претрпеа големи загуби на вчерашните избори за Европскиот парламент, јавува Танјуг, повикувајќи сеПрочитај повеќе