Европски парламент

Сподели со своите пријатели

Амбасадорите на 27-те земји на Европската унија одлучија следните избори за Европскиот парламент да се одржат од 6 до 9 јуни 2024 година, соопшти денеска шведското претседателство со Советот на ЕУ. Loading… Овој договор треба да биде официјално одобрен од Советот на министри на ЕУ во понеделник. Изборите за европратеници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија го користи своето влијание во Србија обидувајќи се да дестабилизира и да се меша во соседните суверени држави, се вели во извештајот усвоен од Комитетот за странско мешање во Европскиот парламент (ЕП) на 26 април. Loading… Мешањето во соседните земји, како што е наведено, оди: во Босна и ХерцеговинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на Европскиот парламент со едногласна одлука побараа од Европската комисија да развие стратегија на ЕУ за промовирање на употребата на велосипедите како превозно средство, со цел до 2030 година бројот на поминати километри со велосипед во Европа да се удвои. Loading… Резолуцијата со која тоа се бара од КомисијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиското обвинителство го уапси пратеникот во Европскиот парламент Марко Тарабела, додека другиот Андреа Козолино е приведен како дел од истрагата за корупцискиот скандал во оваа европска институција, пренесува Ројтерс. Loading… Извори од италијанската Демократска партија соопштија дека полицијата по наредба на белгиското обвинителство го уапсила пратеникот Козолино во клиника воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во Брисел каде се сретна со лидерите на земјите од ЕУ. Loading… Кога се појави во Европскиот парламент, доби голем аплауз. Во своето обраќање пред ЕП, Зеленски им се заблагодари што посветуваат толку големо внимание на Украина и на „големата борба за Европа“. „Почитувани претставници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Комисијата за правни прашања на Европскиот парламент (ЕП) утрово едногласно гласаше за одземање на имунитетот на Марк Тарабела и Андреа Коколин. Loading… Манон Обри, пратеник од Франција, член на групата Левица и известувач за ова досие за имунитет, рече дека гласањето било „недвосмислено“. Гласањето сега мора да биде потврдено наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европскиот Парламент усвои резолуција со која го признава Холодомор, страдањето на милиони Украинци и други народи од глад во СССР помеѓу 1932 и 1933 година, како геноцид. Loading… Од 536 претставници на ЕП, 507 ја поддржаа резолуцијата, 12 беа против, а 17 воздржани. Во ноември 1932 година, советскиот водач ЈосифПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белгиската полиција сподели фотографија од пари кои наводно ги користела неименувана „Заливска држава“, за која многумина веруваат дека е Катар, за да подмитува претставници на ЕУ. Loading… Запленети се дури 1,3 милиони фунти од три различни локации во текот на викендот, вклучувајќи 500.000 фунти пронајдени во домот на еден осомничен,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членот на Европскиот парламент Ева Каили минатиот понеделник го претстави новиот истражувачки центар за промовирање на блокчејн технологијата во Европската унија. Loading… На настанот присуствуваа водечки експерти и претставници од институциите на ЕУ и грчката влада, меѓу кои и претседателката на ЕП, Роберта Мецола. „Посетеноста беше огромна“, гордо објави КајлиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кредибилитетот на Европската унија е доведен во прашање во случајот со наводната корупција во Европскиот парламент, предупреди денеска германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок. Loading… Таа најави дека овој, како што го нарече „неверојатен инцидент“, мора целосно да се „разјасни со целосна примена на законот“. – Станува збор заПрочитај повеќе