Европска вселенска агенција

Сподели со своите пријатели

Европската ракета-носач Ariane 6 го помина со нетрпение очекуваниот тест вчера, дел од напорите да се донесе одложеното лансирање на ракетата до лансирната рампа во 2024 година, соопшти Европската вселенска агенција (ESA). Loading… Претставници на ESA претходно пријавија „лесна аномалија“ за време на тестот во Француска Гвајана, кој вклучуваше палењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската вселенска агенција (ESA) одлучи да го почести светот со посебен панорамски поглед од Марс во духот на Божиќ. Loading… Во минатото, познато е дека ЕСА изненади со божиќните слики од Црвената планета, па пред неколку години со светот сподели неверојатна панорама на пејзажот на Марс, кој изгледаше како даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија најави дека ќе ја прекине соработката со Меѓународната вселенска станица (МВС) додека не се укинат санкциите што Западот ги воведе поради воената операција во Украина. Loading… Русија повеќе нема да работи со партнери како НАСА и Европската вселенска агенција (ЕСА) во орбиталната лабораторија, објави на социјалните мрежи шефот наПрочитај повеќе