Евреи

three men and one woman soldiers standing on rock during daytime

Сподели со своите пријатели

Владејачката коалиција се потпира на поддршката на две ултра-православни партии, кои сметаат дека долгорочното ослободување од воен рок за нејзините членови е клучно. Loading… Тоа им овозможува да останат во верските институции и да не ги прекршуваат нивните верски обичаи. Стана горлив проблем по почетокот на офанзивата во Газа иПрочитај повеќе

a star of david hanging from a chain

Сподели со своите пријатели

Од терористичкиот напад на Хамас во Израел на 7 октомври 2023 година, Евреите во Германија се позагрозени од кога било. Loading… Многумина внимаваат јавно да не го откријат својот еврејски идентитет, за да не бидат изложени на напади, пишува ДВ. „Од 7 октомври повеќе не се претставуваме ниту откриваме декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на посетата на израелската воена локација лоцирана во област во близина на Појасот Газа, група американски Евреи напишале пораки на артилериски гранати истрелани кон Појасот. Loading… Пораките поттикнаа бомбардирање на енклавата и непочитување на животите на палестинските цивили. Анадолија објави дека ја следела посетата на Американците во цивилнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералните обвинители денеска обвинија студент од Универзитетот Корнел, кој беше уапсен поради наводно повикување на убиство на Евреи, да упатува онлајн закани кон еврејските студенти на престижниот американски универзитет во текот на викендот. Loading… Апсењето уследи по предупредувањето на официјални лица на вчерашното сослушување во Конгресот за зголемување на омразатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еврејските организации во САД изразија загриженост дека новата израелска влада, предводена од конзервативниот лидер на Ликуд, Бенјамин Нетанјаху, ќе биде најдесничарската во историјата на земјата, објавија израелските медиуми. Loading… Водачите на американските еврејски организации се особено загрижени за очекуваните истакнати улоги на тројца ултрадесничарски, религиозни пратеници познати по антиарапските изјави,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Евреите сега сочинуваат помалку од 47 отсто од вкупното население западно од реката Јордан до Средоземното Море, предупреди израелскиот демограф Арнон Софер, тврдејќи дека поголемиот дел од израелското население не е свесно за демократската опасност во која влегува земјата, бидејќи „малцинството владее со мнозинството“. Loading… Софер, кој предава географија наПрочитај повеќе