Ерменија

Сподели со своите пријатели

Руската амбасада во Ерменија денеска испрати нота до ерменското Министерство за надворешни работи во врска со лажни обвинувања против руски структури, за нивната наводна вмешаност во смртоносната експлозија во трговскиот центар Сурмал во Ереван, соопшти денеска прес-службата на руската амбасада. Loading… Револтирани сме од циничните публикации во локалните медиуми коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачките служби извлекоа уште тела од местото на експлозијата во магацинот за пиротехника во Ерменија, со што бројот на загинатите во несреќата се искачи на 15, објави во вторникот новинската агенција ТАСС, повикувајќи се на ерменското Министерство за вонредни ситуации. Loading… Во неделата, експлозии одекнаа во магацин во трговски центарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет лица загинаа во експлозија чија причина сѐ уште не е позната во неделата во Ереван, главниот град на Ерменија, соопшти во понеделникот Министерството за вонредни состојби на кавкаската земја. Loading… Жртвите се еден маж и четири жени, прецизира Министерството во соопштението, нагласувајќи дека потрагата и спасувањето траела цела ноќ.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан ги повика руските мировници распоредени во Нагорно-Карабах да дејствуваат по новото избивање на насилство меѓу азербејџанската армија и ерменските сепаратисти во спорната енклава. Loading… „Во Нагорно Карабах има линија на контакт каде се распоредени мировници и таа територија е под нивна одговорност. Очекуваме контингент мировници даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Азербејџан ги негираше тврдењата на Москва дека ги повлекува своите сили од зоната што ја патролираа руските мировници во регионот Нагорно-Карабах. Loading… „Нема промена во позицијата на азербејџанската армија во населбата Фарук, која е дел од суверените територии на нашата земја“, соопшти азербејџанското Министерство за одбрана, пренесува Ројтерс. Москва воПрочитај повеќе