Ербас

Сподели со своите пријатели

„Европа не е подготвена за војна со Русија, но и за ризикот Доналд Трамп повторно да дојде на власт во Америка, што би можело да ги повлече САД од НАТО“, рече Гијом Фаури, извршен директор на Ербас, додавајќи дека Европа мора да ги зголеми трошоците за одбрана. Loading… Да потсетиме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се верува дека повеќе од 700 вработени во Ербас Атлантик се разболеле по божиќната вечера во компанијата, соопштија здравствените власти во Франција. Loading… Работниците во фабриката на воздухопловната групација во западна Франција пријавиле симптоми како повраќање и дијареа, според здравствената агенција АРС. Не е познато што имало на менито наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ербас очигледно е блиску до затворање на потенцијално рекорден договор за продажба на 500 авиони А320 на најголемиот индиски авиопревозник, ИндиГо, рекоа извори од авијациската индустрија. Loading… Европскиот производител на авиони, инаку главниот ривал на Боинг, се појави како фаворит за нарачката, изјавија извори на маргините на состанокот на воздухопловнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ербас објави дека минатата година испорача 661 патнички авион на 81 клиент, што е зголемување од осум отсто во споредба со 2021 година. Loading… Најголемиот европски производител на патнички авиони наведува дека лани забележал вкупно 1.078 нарачани авиони, што вкупно изнесува 7.239 досега нарачани патнички авиони. На пример, Croatia AirlinesПрочитај повеќе