Ентони Албанезе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека неодамнешниот потег на Австралија да го раскине рускиот закуп за новата локација на амбасадата во Канбера го покажува австралиското непочитување на законот. Loading… – При склучувањето договор за решавање на спорот, властите во Австралија истовремено вложија активни напориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралискиот премиер Ентони Албанесе денеска објави дека е позитивен на коронавирусот и дека ќе работи од дома додека е во изолација. Loading… „Ги охрабрувам сите кои не се добро да се тестираат и да преземат дополнителни мерки на претпазливост за да ги чуваат своите семејства и соседите безбедни“, се велиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиската влада ќе покрене истрага со цел да го спречи премиерот никогаш повторно тајно да стекне нови министерски овластувања, изјави денеска премиерот Ентони Албанезе. Loading… Претходникот на Албанезе, Скот Морисон, тајно се назначил на пет министерски места помеѓу март 2020 година и мај 2021 година, обично без знаење на првичниотПрочитај повеќе