Џовенел Мојс

Сподели со своите пријатели

Кризата, предизвикана од децениски политички немири, серија природни катастрофи и вакуум во распределбата на моќта оставена по атентатот на претседателот во 2021 година, избувна на почетокот на март на Хаити, откако вооружени банди нападнаа владини згради и го принудија премиерот да поднесе оставка. Loading… Насилството што го потресува Хаити соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судија од Хаити, задолжен за истрагата за атентатот на последниот претседател на таа карипска земја, Јовенел Мојс, во 2021 година, обвини околу педесет лица, меѓу кои и неговата вдовица и поранешниот премиер, според документот што протече во локалните медиуми. Loading… Според документот од 122 страници на судијата Валтер Весер Волтер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тројца американско-хаитски државјани и еден Колумбиец во вторникот беа екстрадирани во САД поради нивната вмешаност во атентатот на претседателот на Хаити, Џовенел Мојс во јули 2021 година, соопштија американските власти. Loading… Четворицата мажи, кои беа во притвор на Хаити, во среда ќе бидат изведени пред федерален судија во Мајами, којПрочитај повеќе