Платени убијци осомничени за убиството на претседателот на Хаити се екстрадирани во САД

Сподели со своите пријатели

Тројца американско-хаитски државјани и еден Колумбиец во вторникот беа екстрадирани во САД поради нивната вмешаност во атентатот на претседателот на Хаити, Џовенел Мојс во јули 2021 година, соопштија американските власти.

Loading...

Четворицата мажи, кои беа во притвор на Хаити, во среда ќе бидат изведени пред федерален судија во Мајами, кој ќе им го прочита обвинението, се вели во соопштението за печатот на Министерството за правда.

Останатите тројца веќе биле донесени во САД претходно за да одговараат за тоа убиство.

Џовенел Мојс (53) беше убиен од група платени убијци ноќта меѓу 6 и 7 јули 2021 година во неговата приватна резиденција во Порт-о-Пренс, без да реагираат неговите лични чувари.

Неговата смрт го зголеми хаосот во малата и сиромашна карипска земја.

Полицијата на Хаити набрзо уапсила околу четириесет осомничени, меѓу кои и дваесетина поранешни колумбиски војници кои, како што велат, биле регрутирани од безбедносната компанија CTU со седиште во Флорида.

Истрагата подоцна запре поради неспособноста на тамошниот судски систем.

Го презеде американското правосудство, одговорно за случаите на организирано убиство на американско тло.

Loading...

По првите тројца осомничени, обвинети се и двајцата американско-хаитски државјани Џејмс Солагес (37) и Џозеф Винсент (57) и Колумбијката Герман Ривера (44) за „здружување за извршување убиство или киднапирање надвор од територијата на САД“.

Во одвоено обвинение, Кристијан Санон (54), кој исто така е американско-хаитски државјанин и имал „политички амбиции“ на Хаити, е обвинет за „незаконски извоз на стока од САД“.

Според соопштението, Џејмс Солаж, Џозеф Винсент и Герман Ривера се сретнале на 6 јули 2021 година во близина на домот на претседателот за да дистрибуираат оружје, при што Солаж изјавила дека нивната мисија била да го убијат Џовенел Мојс.

На тројцата им се заканува доживотен затвор, а на Кристијан Санон му се заканува затворска казна од 20 години.