диња

a cut in half melon sitting on top of a white cloth

Сподели со своите пријатели

Иако е слатка, дињата е и лековита. Сè освен кората е за јадење, нејзините семиња се богати со омега-3 масни киселини. Loading… Една порција диња од околу 150 грама содржи: 53 калории, 0,3 g масти, 13 g јаглени хидрати, 1,4 g влакна, 30% од дневната количина на витамин А, 78%Прочитај повеќе