Давос

Сподели со своите пријатели

Она што се случува на Светскиот економски форум (СЕФ), собир на швајцарските Алпи што се одржува на почетокот на секоја година, е целосно јавно и лудо нетранспарентно. Loading… Стотици новинари го следат овој настан секоја година, поголемиот дел од програмата се емитува и се пренесува во живо, а сепак еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На Светскиот економски форум во швајцарскиот моден скијачки центар Давос оваа недела се очекува рекорден број шефови на држави и влади, но вниманието го привлекуваат и истакнати имиња кои нема да стапнат на вообичаено снежните улици на тој град. Loading… Илон Маск ги даде своите размислувања за плановите на СветскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Стево Пендаровски од денеска, 17 јануари 2023 година, вторник, ќе учествува на Годишниот состанок на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарската Конфедерација. Loading… Според програмата е предвидено претседателот Пендаровски денеска да учествува и да говори на панел сесијата „Во одбрана на Европа“, што започнува во 08:30Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светски економски форум (СЕФ) во Давос, 53-ти по ред, ќе се одржи од денеска до 20 јануари, а на состанокот ќе се соберат рекорден број бизнисмени, претставници на најголемите светски компании, државни лидери и познати личности. Loading… Форумот во познатиот швајцарски зимски центар Давос последен пат се одржа во своетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во пресрет на Светскиот економски форум во Давос, климатски активисти протестираа во тој швајцарски град против големите нафтени компании и нивната улога во одвлекување на вниманието од глобалната дебата за климатските промени. Loading… Активистите велат дека нафтените големини како БП, Шеврон и Сауди Арамко ја „киднапираат дебатата“ за климатските промени,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рекорден број бизнисмени и владини лидери ќе се соберат следната недела во швајцарскиот зимски центар Давос за да се обидат да ги решат предизвиците кои се движат од глобалниот економски пад до еколошкиот колапс, во рамките на Светскиот економски форум (СЕФ). Loading… „Сите западнавме во некаква криза“, рече директорот наПрочитај повеќе