Чин Ганг

Сподели со своите пријатели

Поранешниот кинески министер за надворешни работи, Чин Ганг, кој беше сменет во јули, имал вонбрачна врска додека служел како амбасадор во САД, објави во вторникот Волстрит журнал, цитирајќи луѓе запознаени со аферата. Loading… Во извештајот се вели дека Чин соработува со истрагата, која сега се фокусира на тоа дали афератаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи, Чин Ганг, не е виден во јавноста три недели, што е невообичаено долг период со оглед на актуелниот бран дипломатски активности во Пекинг. Loading… Оваа ситуација предизвикува многу шпекулации во земја позната по политичкото затворање, пренесува CNN. Чин, 57-годишен искусен дипломат и доверлив соработник наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг денеска во телефонски разговор со американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Америка треба да престане да се меша во внатрешните работи на неговата земја, се наведува во соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи. Loading… Разговорот меѓу двајцата високи функционери се одржаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската министерка за надворешни работи Кетрин Колона и нејзиниот кинески колега Чин Ганг се согласија за потребата да се „развијат економски односи што ќе бидат и посилни и поурамнотежени“, соопшти Министерството за надворешни работи по нивниот состанок во средата. Loading… Како што јави Ројтерс, средбата меѓу двајцата министри уследи поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг во понеделник ја започнува посетата на Европа, при што ќе ги посети Германија, Франција и Норвешка. Loading… Кина, која зазеде неутрална позиција за војната во Украина и покрај нејзината блискост со Русија, објави документ од 12 точки во февруари во кој ги прикажуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг им рече на своите руски и индиски колеги дека Кина ќе ги продлабочи билатералните врски со нивните земји и вети дека оваа „координација и соработка“ само ќе се зајакне. Loading… Во четвртокот, Чин се состана во Индија со другите министри за надворешни работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг изјави дека Кина не го разгорува пламенот на украинската криза, туку се залага за правда, разговори и деескалација. Loading… Меѓу другото, Ганг нагласи дека Пекинг сака да ги смири тензиите меѓу Украина и Русија и дека политиката на Кина е фокусирана на оваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на кинеската дипломатија Чин Ганг денеска изјави дека двете страни на Тајванскиот теснец ѝ припаѓаат на Кина и дека е вистинската работа Кина да го зачува својот суверенитет. Loading… „Неодамна, имаше апсурдна реторика во која се обвинува Кина за менување на статус кво, а со тоа ги поткопува миротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ги охрабрува и Израел и Палестина да покажат политичка храброст и да преземат чекори за продолжување на мировните преговори и е подготвена да им помогне во тоа, изјави кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг. Loading… Кина, во својата последна дипломатска офанзива, во март оваа година, посредуваше за обновувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг денеска изјави дека земјата нема да продава оружје на завојуваните страни во Украина и дека ќе го контролира извозот на се што може да има и цивилна и воена употреба. Loading… САД и другите земји претходно изразија загриженост дека Кина размислува да обезбедиПрочитај повеќе