Берлин

Сподели со своите пријатели

Голем број луѓе кои се идентификуваат како кучиња се собраа во главниот град на Германија, а снимките од Потсдамер Плац брзо станаа вирални. Loading… Необичната група не се двоумела да лае и да завива, а многу корисници на социјалните мрежи не го разбрале ваквото „однесување“, пренесува New York Post. ЕкспертитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Продолжува потрагата по лавица во предградието на Берлин, за која се уште не се знае од каде избегала. Loading… Иако е снимена на неколку места, полицијата и професионалните трагачи на животни сè уште не успеале да ја фатат, изјави градоначалникот на берлинското предградие Клајнмахн, Михаел Груберт. Покрај видеата кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Берлин вечерва испрати предупредување дека голем предатор, најверојатно лавица, е на слобода во јужните предградија на Берлин. Loading… Жителите се предупредуваат да не ги напуштаат своите домови и да ги чуваат своите миленици во затворени простории. Полицијата и пожарникарите рано утринава преку социјалните мрежи објавија дека веруваат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германски специјалци упаднаа во продавница во берлинскиот кварт Шенеберг за да стават крај на заложничката криза во раните утрински часови, објави полицијата на Твитер. Loading… Насилникот се самоубил, а неговиот заложник е неповреден, соопшти полицијата. Како што пренесува фотографот на ДПА, заложникот кој со часови бил заробен бил однесен воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државните музеи во Берлин вратија човечки останки и гробни предмети на Хаваите, објави оваа недела фондацијата која управува со музеите во германската престолнина. Loading… Пруската фондација за културно наследство објави дека артефактите биле предадени пред неколку дена на Хуи Иви Куамо, организација посветена на репатријација на хавајски артефакти. Човечките черепиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Четири лица се тешко повредени во пожар што избувна во текот на ноќта во болница во Берлин, а еден пациент се здобил со повреди опасни по живот, соопштија денеска властите. Loading… Полицијата соопшти дека во врска со пожарот е приведен маж и дека не се исклучува можноста за подметнување пожар.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сите летови на аеродромот БЕР во Берлин денеска беа откажани поради еднодневен штрајк на персоналот кој бараше зголемување на платите, соопшти операторот. Loading… За денеска првично беа планирани околу 300 полетувања и слетувања со речиси 35.000 патници. Штрајкот започна околу 2:30 часот по средноевропско време, објави Ројтерс. Синдикатот Ver.di гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина зад воланот на автомобил кој удри во столб на Бранденбуршка порта во Берлин, соопшти полицијата. Loading… Според полицискиот извештај, автомобилот удрил во Бранденбуршка порта, еден од најпознатите берлински симболи, во неделата околу 23:30 часот. Едно лице загинало, а други детали не се соопштуваат. Пожарникарите излегле на местотоПрочитај повеќе