Башар ал Асад

Сподели со своите пријатели

Регионалните последици од израелската војна против Газа уште еднаш го привлекоа вниманието на таканаречената „оска на отпор“ – еден вид сојуз меѓу Хамас, Хезболах, Иран и Сирија. Loading… Но, додека Хезболах и Иран се видно активни од 7 октомври, сирискиот режим одигра попригушена улога во поддршката на својот некогаш, понекогашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франција издаде налог за апсење на сирискиот претседател Башар ал Асад поради наводна употреба на забрането хемиско оружје против цивили во Сирија, изјави вчера судски извор за Си-Ен-Ен. Loading… Според овој извор, двајца истражни судии во вторникот издале четири налози против Асад, неговиот брат Махер ал Асад и уште двајцаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повеќе од десет години изолација, сирискиот претседател Башар ал Асад повторно се појавува на меѓународната сцена, учествувајќи на самитот на Арапската лига во Саудиска Арабија. Loading… Сирискиот лидер ќе биде во центарот на вниманието на регионалните сили од регионот на Персискиот залив, кои неодамна решија да го пречекаат авторитарниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дамаск би ги поздравил сите предлози од Русија за формирање нови воени бази или зголемување на бројот на војници во Сирија, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад. Loading… „Веруваме дека ако Русија има желба да ги прошири базите или да го зголеми нивниот број, тогаш тоа е прашање од техничкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сириската влада денеска прогласи зона на катастрофа во областите погодени од земјотресот во северозападниот дел на земјата, пренесе Ројтерс. Loading… Тие области ги вклучуваат провинциите Алепо, Идлиб, Латакија и Хама, соопшти сириската новинска агенција САНА. Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска ја посети Универзитетската болница во градот Алепо, кој бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска претседаваше со вонредна седница на владата, свикана поради разорниот земјотрес што ја погоди пограничната област меѓу Турција и Сирија и во кој, според последните податоци, во Сирија загинаа повеќе од 300 луѓе. Loading… Министерството за одбрана најави мобилизација на сите свои единици и ресурсиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и сирискиот лидер Башар ал Асад поради разорниот земјотрес што ги погоди двете земји. Loading… – Прифатете го нашето најдлабоко сочувство во врска со бројните жртви и масовно уништување предизвикано од силниот земјотрес во вашата земја. Ве молимеПрочитај повеќе