Барак Обама

Сподели со своите пријатели

Поранешниот советник за безбедност на Обама, Стјуарт Селдовиц, е приведен од полицијата поради антимуслимански навреди упатени кон продавач на халал храна во Њујорк, пренесува BBC. Loading… Портпаролот на њујоршката полиција потврди за Би-Би-Си дека Селдовиц е приведен во средата, но рече дека нема детали за ниту едно обвинение. Селдович воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски претседател Барак Обама ги повика Американците „да ја погледнат целата вистина“ кога се обидуваат да ја разберат војната меѓу Израел и Хамас, велејќи дека „ничии раце не се чисти“. Loading… „Ничии раце не се чисти“, рече 44-от американски претседател за време на интервјуто за „Спасете ја Америка“, подкастПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои од акциите на Израел во војната против Хамас, како што е прекинот на снабдувањето со храна и вода за Газа, може да ги радикализираат палестинските ставови на долг рок и да ја ослабат меѓународната поддршка за Израел, предупреди во понеделникот поранешниот американски претседател Барак Обама. Loading… Во ретките коментариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Личниот готвач на поранешниот американски претседател Барак Обама се удави во близина на домот на семејството Обама во Масачусетс. Loading… Телото на 45-годишниот Тафари Кембел беше пронајдено вчера. Тој сè уште бил вработен во семејството Обама, кое не било на имотот во моментот на несреќата. Поранешниот претседател и неговата сопругаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маж со оружје и материјали за правење експлозиви е уапсен во соседството на поранешниот американски претседател Барак Обама, изјавија повеќе извори за Си-Би-Ес. Loading… Мажот е идентификуван како Тејлор Таранто (37) од Сиетл, Вашингтон. Медиумите јавуваат дека има активна потерница за негово апсење издадена по 6 јануари и упад воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешната прва дама Мишел Обама изјави дека „не можела да го поднесе“ својот сопруг цела деценија кога децата биле мали. Loading… Во исповед за ТВ Револт минатата недела, Обама – една од најпопуларните жени во Америка – рече дека одгледувањето деца го оптоварувал нејзиниот тридецениски брак со Барак Обама, американскиотПрочитај повеќе