Бадник

Сподели со своите пријатели

Со музика и греена ракија членовите на здружението на граѓани „Коледари“ денеска пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го одбележаа Бадник. Loading…     Стотина граѓани излегоа да го прослават големиот христијански празник во центарот на Куманово.       Најпрвин беа на литургија во храмот „Свети Никола“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со Бадник започнува божичното празнување. Ден пред Божиќ се слави и воедно е последниот и најстрог ден на Божиќните пости. Loading… Рано тоа утро, домаќинот оди да го исече бадникот, најчесто даб, да ја внесе вечерта во куќата и така да го означи почетокот на празникот Божиќ. Бадник е именуванПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 6 јануари 2023 година (петок), Бадник, ден пред Божик, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија. Loading… Истовремено, Министерството за труд и социјалнаПрочитај повеќе