археологија

Сподели со своите пријатели

Најмалку 2.000 мумифицирани глави на овни, кои датираат од периодот на Птоломеј, и раскошна структура на Старото Кралство биле откриени во храмот на Рамзес II во античкиот град Абидос во јужен Египет, објави египетската канцеларија за антиквитети во текот на викендот. Loading… Во храмот биле пронајдени мумифицирани овци, кучиња, дивиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на еден од најдобро зачуваните древни египетски храмови во јужен Египет, археолозите дошле до интересни откритија. Loading… Едно од нив вклучува статуа во форма на сфинга, за која постои сомневање дека е познат римски император. На 55 километри од Луксор во Египет се наоѓа храм во Дендера. ЕденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите пронашле остатоци од сумерски храм стар 4.500 години во Ирак, јавуваат светските медиуми. Loading… Се верува дека пронајдениот храм е посветен на Нигрис, кој бил богот на громот во Месопотамија. „Во самиот центар на градот Гирсу, откривме еден од најважните свети простори на античка Месопотамија, храм посветен на централниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Перуанските археолози открија околу 30 гробови од времето на Инките на гробиштата кои припаѓаат на народот Чанкај, група која ги населувала долините на централниот брег на Перу од 1000 до 1500 година. Loading… Новооткриените гробови стари 800 години им овозможија на експертите да научат повеќе за малку проучената култура наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите открија што би можело да биде редок пример на древна секс играчка издлабена од дрво во урнатините на римската тврдина Виндоланда, на границата на некогашното големо Римско Царство во Англија. Loading… На оваа политички напната граница, каде што римските војници се соочиле со „варварите“ на север, симболите што гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тим од египетски археолози ја открија најстарата мумија што некогаш била пронајдена во Египет. Loading… Мумијата стара 4.300 години му припаѓа на богат и истакнат 35-годишен маж по име Џед Сепш, изјави за Си-Ен-Ен археологот Захи Хавас, поранешен министер за антиквитети на Египет. „Тоа е најстарата мумија некогаш пронајдена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дигиталното скенирање на египетска мумија откри дека мумифицираното тело на тинејџер содржи дополнително срце од злато, како и десетици други амајлии за кои древните Египќани верувале дека се важни за задгробниот живот. Loading… Мумијата се наоѓа во подрумот на Египетскиот музеј во Каиро од 1916 година, а датира од 300Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите откопаа древна гробница во јужниот египетски град Луксор, познат по богатствата кои датираат од времето на фараоните, соопштија властите во саботата. Loading… Мостафа Вазири, генерален секретар на Врховниот совет за антиквитети, изјави дека египетско-британската мисија пронашла кралска гробница на античко место на западниот брег на Нил во Луксор, 650Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Археолозите откопаа неколку древни мумии во Египет кои наместо јазици имаат златни влошки. Loading… Овие необични мумии се пронајдени во некрополата Кувајсна, која е откриена во 1989 година. Експертите веруваат дека областа била населена за време на Птоломејскиот и Римскиот период, кои се протегале од околу 300 п.н.е. до 640Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саркофазите ќе бидат изложени во Големиот египетски музеј, кој е во изградба и се наоѓа недалеку од Големите пирамиди во Гиза. Треба да биде отворен до крајот на годината. Археолозите откопаа 150 бронзени статуи по моделот на боговите на фараонот, 250 добро сочувани египетски саркофази и други артефакти од 5Прочитај повеќе