Андривка

Сподели со своите пријатели

Украинските војници го зазедоа селото Андриевка, кое беше под руска контрола, во близина на градот Бахмут на истокот од земјата, соопштија воените власти на Киев. Loading… „За време на јуришните операции беше заробена Андријивка во регионот на Доњецк“, се вели во денешниот извештај на Генералштабот на украинските вооружени сили, пренесуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската истражувачка новинска продукција iStories објави извештај кој вклучува интервјуа со неколку војници кои учествувале во злосторства против цивили во украинското село Андривка. Loading… По објавувањето на текстот, други војници од истата бригада контактирале со новинарите за да ги потврдат наводите, но известиле и дека на стотици нивни соборци имПрочитај повеќе