Алиреза Акбари

Сподели со своите пријатели

Велика Британија остро ја осуди егзекуцијата во Иран на британско-иранскиот државјанин Алиреза Акбари и го нарече „варварски чин што нема да остане неказнет“. Loading… „Згрозен сум од егзекуцијата на британско-иранскиот државјанин Алиреза Акбари во Иран“, напиша на Твитер британскиот премиер Риши Сунак. Тој нагласи дека тоа е „безобразен и кукавичкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран го обеси британско-иранецот Алиреза Акбари, објави новинската агенција Мизан, откако го осуди на смрт под обвинение дека шпионирал за Велика Британија. Loading… Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли во петокот рече дека Иран не смее да го погуби Акбари, поранешен заменик министер за одбрана на Иран. Велика БританијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иран го осуди на смрт поранешниот заменик министер за одбрана, кој има двојно иранско-британско државјанство под обвинение за шпионирање за Велика Британија, објавија во средата иранските државни медиуми. Loading… Велика Британија ја опиша смртната казна на Алиреза Акбари како политички мотивирана и повика на негово итно ослободување. Акбари беше близокПрочитај повеќе