Алабама

embryo, life, evolution

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на Алабама пресуди дека замрзнатите ембриони се „деца“, со потенцијално далекусежни импликации за клиниките за неплодност и ин витро оплодување, објави германската новинска агенција ДПА. Loading… Се чини дека пресудата се заснова на крајно буквално толкување на Законот за противправна смрт на малолетно лице, кое мнозинското мислење гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Алабама, маж беше погубен затоа што претепал жена до смрт во 2001 година. Loading… Смртната казна беше извршена со смртоносна инјекција, која повторно се користи во таа американска држава, по прекинот во нејзината употреба поради, како што рече, „внатрешно разгледување на процедурите“. Џејмс Барбер бил прогласен за мртов откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачите френетично трагаат по преживеани во урнатините на куќите, откако неколку торнада поминаа низ јужните делови на САД, а најмалку девет лица загинаа во невремето во сојузните држави Алабама и Џорџија, пренесува АП. Loading… Националната метеоролошка служба соопшти дека е забележана штета од торнадо во најмалку 14 окрузи во АлабамаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската држава Алабама веќе следната недела би можела да воведе нов начин на извршување на смртната казна наречена азотна хипоксија, објави АП. Loading… Јавниот обвинител Џејмс Хаутс вчера му кажа на државниот обвинител Остин Хафакер Џуниор дека новиот метод најверојатно ќе се користи при егзекуцијата на Алан Јуџин Милер наПрочитај повеќе