Алабама воведува нов метод на егзекуција – азотна хипоксија

[adrotate banner="26"]
Сподели со своите пријатели

Американската држава Алабама веќе следната недела би можела да воведе нов начин на извршување на смртната казна наречена азотна хипоксија, објави АП.

Loading...

Јавниот обвинител Џејмс Хаутс вчера му кажа на државниот обвинител Остин Хафакер Џуниор дека новиот метод најверојатно ќе се користи при егзекуцијата на Алан Јуџин Милер на 22 септември, доколку судот ја задржи употребата на смртоносна инјекција.

Одлуката е на комесарот за измени на законот Џон Хам, рече Хутс.

Азотната хипоксија, која предизвикува смрт со замена на кислородот со азот, беше одобрена како метод во Алабама во 2018 година и во две други американски држави, но никогаш не била користена.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина ќе произведува оружје заедно со САД

Милер рече дека затворскиот персонал го изгубил неговото барање од 2018 година во кое тој барал неговата егзекуција да се изврши со азотна хипоксија наместо со инјекција.

Неговиот адвокат изјави дека тие, исто така, не сакаат Милер да биде првиот случај каде што била користена азотна хипоксија.

Милер, возач на камион, беше осуден на смрт за убиство на три лица во предградие на Бирмингем во централна Алабама.