Африка

Сподели со своите пријатели

Државата Сиера Леоне официјално ги забрани детските бракови, а претседателот Јулиус Маада Био потпиша закон со кој се укинува сè уште распространетата практика. Loading… Поддржувачите на новиот закон се надеваат дека тој подобро ќе ги заштити девојчињата во Сиера Леоне, од кои околу една третина стапуваат во брак пред даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на платеничката вооружена формација „Вагнер“ ќе се вратат од мисијата во Африка на фронтот во Украина по наредба на Кремљ, објави Американскиот институт за проучување на војната, повикувајќи се на руски извори. Loading… Како што е наведено, дел од членовите на Вагнер ќе бидат префрлени во Белгородската област наПрочитај повеќе

tilt shift photography of people

Сподели со своите пријатели

Можеби звучат шокантно за просечниот човек, но за луѓето во Африка, овие обичаи претставуваат воспоставена норма која мора да се почитува. Loading… Фамадихана во Мадагаскар Фамадихана е церемонија која се одржува на секои седум години и вклучува отстранување на посмртните останки на покојникот, со кои потоа се танцува. Секое семејствоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за земјоделство вчера изјави дека Москва испратила 200.000 тони жито во шест африкански земји бесплатно, како што вети претседателот Владимир Путин во јуни. Loading… – Русија даде по 50.000 тони на Централноафриканската Република и Сомалија, а по 25.000 тони на Мали, Буркина Фасо, Зимбабве и Еритреја, изјави министеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во интервјуто објавено денеска рече дека е уверен дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе разберат, освен за Африканците, кои се „посебен случај“, бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка“. Loading… Благословот беше дозволен минатиот месец воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Италијанската премиерка Џорџа Мелони го објави својот голем план за Африка, пишува Гардијан. Loading… Целта е Италија да се позиционира како лидер во европската соработка со Африка. Мелони се надева дека ќе ја спречи илегалната миграција. Планот се вика Матеи, по Енрико Матеи, основачот на нафтената компанија Ени, а премиеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Следната година во Западна и Централна Африка се очекува близу 50 милиони луѓе да бидат гладни, поради конфликти, климатски промени и високите цени на храната, објавија Обединетите нации. Loading… Светската организација забележува дека оваа бројка е за четири отсто поголема од минатата година, пренесува Танјуг, повикувајќи се на Ројтерс. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските специјални служби се верува дека стојат зад серијата напади со беспилотни дронови и копнени операции насочени кон милицијата поддржана од Вагнер групата во близина на суданската престолнина, што може да значи дека последиците од руската инвазија на Украина се прошириле многу подалеку од украинското бојно поле. Loading… Во изјаватаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија никогаш никаде не била колонизатор, за разлика од Западот, изјави рускиот претседател Владимир Путин и додаде дека никој во Африка нема да заборави како западните земји превезувале луѓе во кафези и им наметнуваа заеми на африканските земји. Loading… „Што направија поранешните колонизатори? Во далечната 1957 година, неодамна ми покажааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група високи воени офицери во Габон утринава преку националната телевизија објавија дека армијата ја презела власта, откако изборното тело на земјата објави дека претседателот Али Бонго освоил трет мандат. Loading… Полицајците рекоа дека зборуваат во име на сите безбедносни и одбранбени сили во централноафриканската држава, пренесува Ројтерс. Најавија дека резултатитеПрочитај повеќе